Przy odrobinie pogodowego szczęścia (słowo jest jak najbardziej właściwe w przypadku Irlandii) można patrzeć na Zieloną Wyspę z góry (z ok. 1040 n.p.m). Carrantuohill chociaż niewysoki potrafi dać w kość. Szczególnie w środkowej części trasy, gdzie znajduje się żleb. Płynący tamtędy strumień, nachylenie stoku oraz opady mogą sprawić, że wejście na szczyt jest bardzo trudne. Skałki pod nogami potrafią się obsunąć, a but ślizgać po mokrych kamieniach. Jak każda góra tak i ta zabrała kilka dusz, więc warto uważać.

Niestety, pomimo wysiłku włożonego w zdobycie wierzchołka nie możemy oczekiwać splendoru porównywalnego do tego jaki spływa chociażby na alpinistów wchodzących na K2. Żadna irlandzka gazeta nie napisała o moim środowym wyczynie.

Anegdota. Znajomy opowiedział mi taką o to historię. Wczesną wiosną on i jego koledzy postanowili zrobić to samo co ja (trzymając się chronologii to ja zrobiłem to samo co oni – mniejsza z tym). Pogoda była kiepska, więc byli sami na szlaku. Po przejściu przez wspomniany żleb, postanowili chwilę odpocząć. Jeden z nich zobaczył w oddali dziecięcy wózek. Wydało im się to dziwne, że komuś chciało się taszczyć tak mało praktyczny w górach sprzęt. Gdy podeszli i zajrzeli do środka zobaczyli leżącą w nim lalkę umorusaną błotem z wydłubanymi oczami. Dodając do tego wydarzenia deszcz, gęste mgły i świszczący wiatr, jaki miał miejsce tego dnia, mamy scenę z dobrego horroru.

Zatem, góra przyciąga różnej maści osobowości. Część z nic ma jak widać poczucie humoru.. Zdarzają się również kretyni. Jak chociażby CI, którzy w listopadzie 2014 roku obcięli krzyż stojący na szczycie od 1976 roku. KROPKA.

Więcje zdjęć na: https://www.facebook.com/KiryluckiBlog

gdzie jest krzyż

Garść informacji praktycznych:

Ile trwa wspinaczka?

Najpopularniejsza trasa na Carrantuohill nazywana jest Devil’s Ladder (Diabelska drabina)) Przejście trasy zajmie nam ok. 4,5 godziny.

Długość trasy?

Ok. 13 km – od parkingu (2 euro za cały postój) na sam szczyt.

Co wart zabrać?

  • wygodne górskie obuwie (nie adidasy 😉 ).
  • kurtkę przeciwdeszczową.
  • wodę.

Odnośniki do szlaków na szczyt

  • Devil’s Ladder

http://www.activeme.ie/wp-content/uploads/2014/02/Carrauntoohil-Mountain-Devils-Ladder-Route_MacGillycuddys-Reeks_Kerry_Ireland-2.jpg

  • Alternatywne szlaki:

http://www.hiddenirelandtours.com/wp-content/uploads/2015/05/carrauntoohil-routes.jpg

IMG_8760 achmury

Rafał Kiryluk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s