24 lipca 2015 roku Skibbereen (Irlandia) cofnęło się w czasie o ponad 100 lat stając się XIX wiecznym miasteczkiem. Po ulicach przechadzały się wytworne damy w futrzanych czapkach i szalach. Panowie w charakterystycznych dla Irlandii kaszkietach popijali Guinnessa. Angielski policjant pilnujący porządku, wygrażał drewnianą pałką zgromadzonemu tłumowi oraz posyłał wszystkich z powrotem na farmy – przypominając im powszechne w Anglii przekonanie, że „wszyscy Irlandczycy to farmerzy”. Tym zdaniem zresztą naraził się 5-cio letniemu chłopczykowi, który proponował mu bilet powrotny do Anglii.

J.RossaJeremiah O’Donovan Rossa

3

Pretekstem dla tego wydarzenia, była setna rocznica śmieci irlandzkiego patrioty Jeremiaha O’Donovana Rossa. Zorganizował on 5 marca 1863 roku marsz poparcia dla Polaków walczących w Powstaniu Styczniowym. Tego dnia około 6 tysięcy Irlandczyków wyszło na ulicę Skibbereen, pomimo surowego zakazu ze strony angielskich władz, niosąc transparenty z hasłami domagającymi się niepodległości dla Polski. Podobnie jak w 1863 cały pochód zakończył się płomienną przemową Jeremiaha domagającego się niepodległości dla wszystkich walczących o to narodów. Dla ówczesnych Irlandczyków była to przede wszystkim okazja do zademonstrowania swoich ambicji samostanowienia. Niestety musieli oni czekać na swoją niepodległość do 1921 roku.

Poza walorami historycznymi i rozrywkowymi, wydarzenie miało na celu integrację naszych dwóch społeczności. Jest to obok Polska Eire Festival, druga w tym roku impreza integracyjna w Hrabstwie Cork zorganizowana przez Irlandczyków. Wydarzenie uświadamia jak podobne były losy naszych narodów żyjących w cieniu silniejszych sąsiadów.

2

Brawa należą się mieszkańcom Skibbereen, którzy musieli włożyć sporo pracy w organizację marszu. Był to gody pozazdroszczenia pomysł upamiętniający postać Jeremiaha O’Donovana Rossa. Nie sposób było nie zauważyć wysiłku mieszkańców miasteczka, którzy stawili się na marsz w stylizowanych strojach, a lokalni sklepikarze upodobnili witryny sklepów do tych z XIX wieku.

Więcej zdjęć na: https://www.facebook.com/KiryluckiBlog/timeline
Rafał Kiryluk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s